Перша домедична допомога в умовах війни

Перед тим, як надавати допомогу, треба обов’язково переконатись у власній безпеці: подивитися по сторонах, вгору та вниз. Якщо вашому життю та здоров’ю нічого не загрожує, можна підійти до потерпілого, —наголошує лікарка.

1. 1. Зверніться до людинифразою типу: «Ви мене чуєте?». Це допоможе перевірити, чи вона притомна. Якщо людина зреагувала, запитайте, чи потрібна допомога.
  2. 2. Якщо не відгукується, потрібноперевірити реакцію на дотик. Станьте зручно на одне чи обидва коліна збоку від потерпілого. Двома руками натисніть йому на плечі. При цьому продовжуйте голосно звертатись.
  3. 3. Якщо потерпілий не реагує на дотик —перевірте дихання. Для цього потрібно стати навколішки перед потерпілим. Потім — низько нахилитись до обличчя так, наче ви хочете розчути дуже тихенький шепіт. Насправді ви маєте відчути та почути віддих. При цьому слід дивитись на грудну клітину, щоб виявити її рух. Якщо людина дихаєменш як два рази за 10 секунд— вважається, що їй необхідно надавати допомогу.

Що потрібно робити до приходу лікаря?

Як робити непрямий масаж серця та штучне дихання

При проведенні серцево-легеневої реанімації потрібно додатково залучити ще принаймні одну людину. Найперше попросити когось із перехожихвикликати «швидку», а тоді приступити до непрямого масажу серця.

— Натискати на грудну клітку необхідно основою долоні посередині з ритмічністю2 рази в секунду. Та чергувати із вдихами в рот потерпілого.30 натискань — два вдихи. При штучному диханні бажано накрити ротову порожнину потерпілого тканиною, носовичком, бинтом, серветкою. Серцево-легеневу реанімацію треба продовжувати до приїзду «швидкої» або до того моменту, коли людина відновить самостійне дихання,— пояснює медикиня.

Потерпілий дихає, але без свідомості: що робити

• - Якщо людина непритомна, дихає, не має зовнішньої кровотечі та інших видимих ушкоджень (або мала зовнішню кровотечу, яку ми зупинили), її потрібно покласти встабільне бокове положення. Для цього підняти праву руку догори, зігнути ліву руку в лікті та покласти на щоку чи шию. Притримуючи її, підігнути ліву ногу та перевернути людину на правий бік. У цьому положенні потерпілий може перебувати без зовнішньої підтримки протягом тривалого часу.
  • - Присудомних епілептичних припадкахлюдину також варто покласти в стабільне бокове положення. Таким чином рідини, наявні у ротовій порожнині, будуть витікати, а корінь язика не буде перекривати дихальні шляхи. Іне потрібно нічого засовувати в рот. Так само як і діставати. Це міф, який лише зашкодить.

Перша медична допомога при пораненнях

— Якщо ви побачили поранену людину, найперше потрібно викликати «швидку». Далі вже оцінювати ситуацію. Головне — переконатися, що в цей момент вам не загрожує небезпека. Якщо до людини можна доступитися, можете підійти, щоб детальніше описати ситуацію, стан потерпілого, —розповідає Лариса Яремчунь.

Як зупинити кровотечу

Пані Лариса зауважує, що цивільні особи можуть не мати турнікетів чи джгутів у критичних ситуаціях, але це не означає, що кровотечу не вдасться зупинити:

— Будь-яка кровотеча зупиняється методом прямого тиску, тобто потрібносильно натискатина саме поранення руками чи за допомогою підручних засобів (тканин, бинтів, пов’язок, рушників). В цей час ми повинні попросити когосьвикликати «швидку»або зробити це самотужки. Та продовжувати тиснути на рану до приїзду медиків.

Якщо кровотеча не зупиняється або поранених людей декілька й вони не можуть самі затиснути собі рани — треба використовуватитурнікети або джгути. Вони накладаютьсялише на кінцівки. В інших випадках використовують бандажі з кровоспинними засобами.

Як накладати джгут:

• - якщо неможливо чітко визначити місце рани, накладіть джгут максимально високо над областю кровотечі на кінцівці пораненого;
  • - якщо видно чіткий контур поранення — накладіть джгут на 5-8 сантиметрів вище рани;
  • - зафіксуйте час накладання джгута: якщо все зроблено правильно, він може знаходитися на кінцівці до двох годин. Про правильність накладення джгута свідчить відсутність пульсу на периферії.

Що робити при вогнепальних пораненнях

Зупинити кровотечу— перше завдання при будь-якому вогнепальному пораненні.

• - Постраждалого потрібно розмістити так, щоб рана була вище рівня серця. При пораненні руки або ноги кінцівку треба підняти, а якщо куля потрапила в бік, то перевернути пораненим боком наверх. Піднімати кінцівки можна тільки якщо у людини немає травм хребта.
  • - Для зупинки кровотечі рану потрібноперев’язати тугою пов’язкою або притиснути руками. Складіть тканину в кілька шарів і зав’яжіть на рані. Здавлюйте поранення не менше 10 хвилин. Періодично міняйте пов’язку на чисту.
  • - У пораненого може з’явитися больовий шок. Накрийте його теплою курткою або ковдрою, постарайтеся заспокоїти. Постійнорозмовляйте з людиною, щоб вона була у свідомості. Якщо людина втратила свідомість і не дихає — робіть штучне дихання.

Не намагайтеся витягнути кулю з тіла самостійно.

Перша допомога при термічних опіках

При опіках І-ІІ ступенівнайкращою допомогою є велика кількість проточної води. Вона дозволяє швидко охолодити місце ураження та не дати поширитись ще глибше.

Існуєбагато міфів стосовно допомоги при опіках— змащувати:

• -олією,
  • -сметаною,
  • -яйцем,
  • -кремами.

Це лише нашкодить. Жир створює плівку, яка навпаки не дає виходити теплу назовні. Отримавши опіки, краще звернутися за допомогою до медиків.